Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde sümüksü kaka neden olur?

20,641
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde sümüksü kaka neden olur?

Bebeklerde bir veya iki kere sümüksü kaka görülmesi çok önemli değildir fakat bebek devamlı sümüksü kaka yapıyorsa, sümük kakada çok hakimse bunun mutlaka bir nedeni vardır. Yeni doğan bebeklerde sümüksü kakanın en sık oluşma nedeni inek sütü proteini alerjisidir. Bu, emme dönemindeki bebekte, inek sütü veya inek sütü ürünleri ile beslenen annenin sütünden bebeğe geçer. Bebek mama ile besleniyorsa veya ek mama alıyorsa, inek sütü mamadan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer sümüksü kakanın inek sütü proteini alerjisinden olduğu düşünülüyorsa, anneye diyet verilir veya mama özel bir mama ile değiştirilir. 

Bebeklerde sümüksü kakanın en sık rastlanan ikinci nedeni bebeklerde enfeksiyonlardır. Özellikle bağırsak enfeksiyonları sümüksü kakaya neden olur ancak bunlara eşlik eden ateş, genel durum bozukluğu, kusma gibi durumlar da vardır. 

Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonları sonucu aldığı ilaçlara bağlı olarak veya ilaçlardan bağımsız şekilde ilk birkaç gün boyunca sümüksü kaka görülebilir. Fakat bu durumlarda genellikle olay gelip geçicidir ve ek enfeksiyonun varlığı da aile tarafından tespit edilmektedir. Bunlar bağırsak kökenli sümüksü kakalar değildir. 

Bebeklerde altıncı aydan sonra gluten, yani buğday türevlerinin verilmesi ile birlikte başlayan sümüksü kakalar ise, toplumda sık rastlanan çölyak hastalığının (gluten enteropatisi) belirtisi olabilir. 

Kistik fibrozis de bebekte yağlı, pis kokulu ve sümüksü kakaya yol açar. Bu hastalığın da artık tarama testleri yapılmaktadır. Bu nedenle içimiz biraz rahattır ancak ısrarcı sümüksü kakalarda kistik fibrozis hastalığı akla getirilmesi gereken sorunlardan biri olmalıdır. 

Bebeklerde balgamlı kaka nedenleri
- Besin alerjileri
- Laktoz interolensı (inek sütü proteini alerjisi)
- Çölyak hastalığı (gluten enteropatisi) 
- Bağırsak enfeksiyonları
- Kronik enflamatuvar bağırsak hastalıkları
- Kistik fibrozis

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat