Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde sümüksü kaka için ne yapılmalıdır?

13,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde sümüksü kaka için ne yapılmalıdır?

Bebeğin kakası yoğun sümüklüyse, bunun mutlaka bir nedeni vardır ve araştırılması gerekir. Yeni doğanlarda veya hayatın ilk birkaç ayında rastlanan sümüksü kakanın en sık karşılaşılan nedeni inek sütü proteini alerjileridir. Anne sütü alan bebeklerde annenin tükettiği inek sütü ürünlerinden, mama alan bebeklerde ise mamanın içeriğindeki inek sütü ürünlerinden kaynaklanır. 

Bebekte sümüksü kaka anne sütünden kaynaklanıyorsa, annenin beslenmesinden inek sütü çıkarılmalıdır. Anne inek sütü ve türevlerini tüketmez.  İnek sütü yerine keçi sütü ve ürünleri bazen alternatif olmakla beraber, kimi zaman keçi sütü de bu alternatiflerden çıkarılmak zorunda kalabilir. Çünkü keçi sütü de bazen çapraz reaksiyona yol açabilir. Hatta bazı annelerde sığır etinin bile kesilmesi gerekebilir. Ancak bu durum geçici bir durumdur. Bebeğe göre değişmekle birlikte 3 ay, 6 ay içinde ortadan kalkar. Sadece annenin diyet yapması ile tamamen ortadan kalkan bir durumdur. 

Sümüksü kaka mamadan kaynaklanıyorsa, bebeğe özel mama başlatılır. 

Sümüksü kaka bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa ki bu durumda ateş, kusma gibi belirtiler de görülür; teşhis de kaka testleri ile yapılır. Bu durumda ilaç tedavisi ve bebeğin beslenmesinde düzenleme yapılarak bu durum ortadan kaldırılabilir. 

Daha ileri aylardaki sümüksü kaka ile laktoz intoleransından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bebeğin beslenmesinden laktozun çıkarılması gerekir. Bebek beslenmesinde laktozsuz süt ürünleri kullanılmaya başlanır. 

Sümüksü kaka biraz daha ileri aylarda, ek gıdalarla ortaya çıkıyorsa, bebekte gluten enteropatisi, yani çölyak hastalığından şüphelenilebilir. Bu durumda bebeğe ve halen emzirme devam ediyorsa, anneye de glutensiz besinler verilmelidir. 

Sümüklü kaka kistik fibrozisin bir belirtisi ise (sümüksü kaka her zaman kistik fibrozis belirtisi olmayabilir) bu tamamen farklı bir durumdur. Bu durumda da gereken testler yapılıp teşhis konulup tedavisinin yapılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat