Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kaka yaparken zorlanma için neler yapılabilir?

135,200
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde kaka yaparken zorlanma için neler yapılabilir?

Erişkinler gün boyunca yürürler, otururlar; tuvaletleri geldiği zaman bir uyarı hissederek tuvalete gider, çömelerek veya oturarak tuvaletlerini yaparlar. Bu eylemlerin hepsi kaka yapmak için yardımcı ve yararlı eylemlerdir. Oysa bir bebek 24 saat boyunca sadece süt içer ve yatar. Yerçekiminden de hiç yararlanamaz. Ayrıca bebeklerin kakaları sıvıdır ve sıvı kaka şekilli olmadığı için bağırsağın son bölümü olan rektumda yerleşip, rektuma uyar verip bebeğin kaka yapmasına yardımcı olamaz. Dolayısıyla bebeklerin sıvı kaka yaptıkları dönemde, özellikle ilk aylarda, ek besinler başlamadan, zaman zaman kaka yaparken zorlandıklarına çok rastlarız. 

Bebek ilk aylarında, ek besine başlamamışken kaka yapmakta zorlanıyorsa ve anne bebeğin kaka yapmaya çalıştığını hissedebiliyorsa, annenin bebeğine yapabileceği en büyük iyilik bebeği tuvalete tutar gibi tutmaktır. Burada yanlış anlaşılma olmaması için ayrıca belirtmek gerekir: Bu yardım kesinlikle tuvalet alışkanlığı vermek için değildir. Bu yöntemle sadece yerçekiminden yararlanarak, bebeğin bacaklarını karnına çekip anal açıyı uygun hale getirip bebeğin rahat kaka yapmasını sağlamaya çalışırız. Amaç bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırmaktır. Zaten bu işlem bebeğin bezi üzerindeyken, olduğu yerde yapılır. Bu hareket sonrasında bebek kakasını daha rahat yapabilir. Aynı şekilde karına yapılan küçük masaj hareketleri, bacağa yapılan bisiklet çevirme hareketleri de bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırmak için yardımcı hareketlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat