Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kaka sıklığı nasıl olmalı?

145,631
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde kaka sıklığı nasıl olmalı?

Yeni doğanlarda ve küçük bebeklerde ortalama kaka sayısı 24 saatte 4-6 civarındadır ancak bu sayıs 8-10'ları bulabilir. Bazı bebekler zaman zaman her emmeden sonra da kaka yapabilir. Bu da son derece normal olarak görülür. 

Anneler bebekleri biraz az kaka yaptığında anne sütünün yetmediği endişesine kapılır ancak bu endişe ile ek mamaya başlanması doğru değildir. Çünkü kaka sayısının azalması çoğu zaman anne sütünün yetmediğini göstermez.

Bebekte kaka sayısının azalması bebeğin keyfini bozmuyorsa, bebeğin büyümesi sağlıklı bir şekilde devam ediyosa, bebekte kusma vb. herhangi bir sıkıntı yoksa, bebek düzenli olarak gaz çıkarıyorsa bu durum normal, dönemsel olarak görülmeli ve anne sütüne devam edilmelidir. Fakat tersi söz konusu değildir. Günde 8 kere kaka yapan bir bebek bir anda 15 kere kaka yapmaya başlamışsa, bu bir sorunun habercisidir. Bu gibi durumlar enfeksiyon veya inek sütü alerjisinden kaynaklanabilir. Bu durumda mutlaka doktoru haberdar etmek gerekir. 

Bebek büyüdükçe genellikle kaka sayısı azalır. 1 yaş bebeğinin ortalama 24 saatlik kaka sayısı 2-3 civarına düşer. 

Bebek büyüdükçe kaka sayısının azalmaması, günlük kaka sayısının 8'lerde, 10'larda, 12'lerde seyretmesi yine bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumdan da doktorun haberdar edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat