Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kaka ile ilgili ne tür durumlarda doktora gitmek gerekir?

25,764
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde kaka ile ilgili ne tür durumlarda doktora gitmek gerekir?

Kanlı balgamlı kakalar bebeklerde en sık rastlanan ve doktor ihtiyacı gösteren durumlardır. Bebek kanlı balgamlı kaka yapmaya devam ederse, sadece 1 veya 2 kere değil, her kakasını kanlı balgamlı çıkartırsa, bu mutlaka bir soruna işaret eder.

Bebeklerde kanlı balgamlı kakanın en önemli sebebi bebekte inek sütü protein alerjisidir. Annenin diyetindeki inek sütü proteini veya bebeğin mamasındaki inek sütü proteini bebekte alerjiye neden olabilir. 

Bebeklerde kanlı balgamlı kakanın ikinci en sık görülen ikinci sebebi enfeksiyonlardır. Özellikle Salmonella, Shigella enfeksiyonları ve dizanteri bebeklerde kanlı balgamlı kakaya neden olur. Fakat bunlarda genellikle kanlı balgamlı kakaya ateş, genel durum bozukluğu ve kusmalar da eşlik eder. 

Bebekte kaka yapma sayısının birden bire çok fazla artması yine enfeksiyon belirtisi olabileceği için ailenin doktora başvurması gerekir. 

Bebeklerde 6. aydan sonra yani glutenli besinler başladıktan sonra ani başlayan kötü, pis kokulu, köpüklü, yağlı kakalar çölyak hastalığının belirtisi olabilir. Bu durumda ailenin doktora başvurması gerekir.

Çok gazlı, basınçlı, köpüklü ve zorlamalı yapılan kakalar bebekte laktoz intoleransı belirtisi olabilir ve bu durumda da mutlaka doktora başvurulması gerekir. 

Bebeklerde kaka yapamama

Tüm bunların yanı sıra bebeklerde kaka yapamama sorunu da görülebilir. Kronik kabızlıklar dışında, kaka yapamayan bir bebek aynı zamanda,

- Gaz çıkaramıyorsa,
- Ağlama sıklığı artmışsa,
- Kusmaya başlamışsa

bu durum bağırsak tıkanması veya apandisit kaynaklı olabileceğinden acilen doktora başvurulması gerekir. 

Acil olmayan kabızlıklarda, bu durum bebeği rahatsız etmiyorsa, bebeğin kilo alımında bir sıkıntı yoksa, büyümesi sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa, günlük olarak düzenli gaz çıkarıyorsa bu, doktorluk bir durum değildir fakat acil olmadığı halde kaka yapamamak bebeği rahatsız ediyorsa, bu nedenle beslenmesi bozuluyorsa ve gün içinde son derece huzursuz oluyorsa, yine bu da doktora gidilmesi gereken bir durum anlamına gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat