Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek yıkarken hangi malzemelere ihtiyacımız var?

56,732
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek yıkarken hangi malzemelere ihtiyacımız var?

Bebek yıkarken bebeklere özel bazı malzemelere ihtiyaç vardır. En başta bebek küveti olmalıdır. Klasik standartlarda bebeğin rahatça su içinde yatabileceği ebatlarda küvet yeterlidir. Bazen katlanabilen küvetler küçük kalmaktadır. İçi bariyerli küvetler yeni doğan bebek için uygun olmayabilir. İçi tamamen düz olan küvetler bebeği ileri geri hareket ettirmek açısından fonksiyonel olabilir. İleri aylarda anne yalnız yıkayabilmesi için oturma bariyerli küvetler tercih edilebilir. İçinde boşaltma tapası olması kolaylık sağlar.

Küvetin duracağı bir ayaklı ve sağlam aparata ihtiyaç vardır. Anne yerde veya yumuşak yatak gibi bir yerde yıkamaya çalışmamalıdır.

İkinci malzeme bir kova olabilir. Durulamak ve bazen de gaz sorununa çözüm için bebeği içine sokabiliriz. Küvetle aynı malzemeden hafif ve sağlam olması tercih edilmelidir.

Bebeği sabunlu küvetten çıkarırken durulamak, sabit ısılı suyu dökebilmek için saplı tas olmalıdır. Bu sırada bebeğin gözüne ve kulağına kaçmasın diye şapka gibi bir malzeme kullanılmasına gerek yoktur.

Diğer gerekli malzemeleri ise şöyle sıralayabiliriz: bebek şampuanı, doğal sünger, derece, belki küvetin üstüne takılan file olabilir. Banyodan sonraki malzemeleri ise havlu ve içine tülbent, masaj yağı, bez ve giysileri, saç fırçası, bir yelek ve kısa bir süre için şapkadır.

Bebeğin banyo suyunun ayarlanması için ise, önce ısıtılıp ardından vücut sıcaklığına uygun dereceye kadar soğutulmuş suya ihtiyaç vardır. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol  edebilirsiniz. Emin olamıyorsanız, suyun sıcaklığını ölçmek için derece kullanabilirsiniz. Banyo suyu için bir diğer alternatif ise termostatik bataryalardır. Termostatik bataryalar istenilen su sıcaklığını önceden ayarlamanıza ve banyo süresince muhafaza etmenize olanak sağlar. Bebekler için güvenli bir banyo ortamı sağlamak isteyen ebeveynler Artema AquaHeat termostatik bataryaları tercih edebilir.

Termostatik batarya ile bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığı siz istemediğiniz sürece değişmez. Bu bataryaların bir diğer avantajı ise su kaynağındaki herhangi bir değişikliği size yansıtmamak için sıcak ve soğuk su karışımını hızlı bir şekilde yeniden ayarlayabilmesidir. Bu sayede suyun aniden soğuması veya aşırı ısınması önlenir. Otomatik durdurma özelliği sayesinde ise su kaynağında meydana gelebilecek olası bir arızada soğuk su kesilirse AquaHeat termostatik batarya çalışmaz ve yanma riskine karşı çocuğunuz güvende olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat