Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek nasıl yıkanır?

74,349
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek nasıl yıkanır?

Bebeklerde banyo hem temizlik hem rahatlama hem de rutin oluşturma amacı taşır. Bebekler ve çocuklarda banyo zamanının genellikle aynı saatlerde olması tercih edilir. Bazen rutin banyo zamanının dışında tedavi amaçlı banyo yaptırmak da gerekebilir. Örneğin gaz sancılarında, uyku ve kabızlık sorunlarında sıcak banyolar çözüm önerileri arasındadır.

Banyo zamanından önce bebeğin çok tok ve çok aç olmamasına dikkat edilmelidir. Karnı çok toksa banyo kusma riskini arttırabilir. Karnı açsa banyoda ağlayarak tepki gösterebilir.

Bebek için banyo yaptırılacak yerin önceden hazırlanması gerekir. Unutulan bir malzeme varsa, banyoya ara verilerek gidip alınmamalıdır. Banyo yeri çocuğun odası, evin banyosu olabilir. Bu nedenle malzemelerin rahatça kullanılabileceği genişlikte olmalıdır.

Mekanın ısısı önemlidir. Ortam ısısı 24-28 derece arası uygundur. Sıcak veya soğuk çalışan klimanın altı olmamalı, ısıtıcı bebeğe direkt yönelik olmamalı, açık kapı ve pencere gibi cereyan yapabilecek durumlara dikkat edilmelidir.

Isı farkı olmasın diye banyo sonrası masaj da aynı mekanda yapılmalıdır. Bu nedenle banyo süresi masajla birlikte hesaplanmalıdır. Bu da ortalama 20 dakikadır. Yeni doğan için en fazla 7-10 dakika banyo, 10 dakika masaj ve giydirme gibi düşünülür.

Banyo suyu ve diğer tüm ihtiyaçları önceden hazırlanmalıdır. Bebeğin saçlarında konak varsa ortalama 30 dakika önceden konağın üstüne gevşemesi için yağ sürülmelidir. Banyodan sonra fırçalanarak geçmesi sağlanır.

Bebek yıkarken bebeklere özel bazı malzemelere ihtiyaç vardır. En başta bebek küveti olmalıdır. Klasik standartlarda bebeğin rahatça su içinde yatabileceği ebatlarda küvet yeterlidir. Bazen katlanabilen küvetler küçük kalmaktadır. İçi bariyerli küvetler yeni doğan bebek için uygun olmayabilir. İçi tamamen düz olan küvetler bebeği ileri geri hareket ettirmek açısından fonksiyonel olabilir. İleri aylarda anne yalnız yıkayabilmesi için oturma bariyerli küvetler tercih edilebilir. İçinde boşaltma tapası olması kolaylık sağlar.

Küvetin duracağı bir ayaklı ve sağlam aparata ihtiyaç vardır. Anne yerde veya yumuşak yatak gibi bir yerde yıkamaya çalışmamalıdır.

İkinci malzeme bir kova olabilir. Durulamak ve bazen de gaz sorununa çözüm için bebeği içine sokabiliriz. Küvetle aynı malzemeden hafif ve sağlam olması tercih edilmelidir.

Bebeği sabunlu küvetten çıkarırken durulamak, sabit ısılı suyu dökebilmek için saplı tas olmalıdır. Bu sırada bebeğin gözüne ve kulağına kaçmasın diye şapka gibi bir malzeme kullanılmasına gerek yoktur.

Diğer gerekli malzemeleri ise şöyle sıralayabiliriz: bebek şampuanı, doğal sünger, derece, belki küvetin üstüne takılan file olabilir. Banyodan sonraki malzemeleri ise havlu ve içine tülbent, masaj yağı, bez ve giysileri, saç fırçası, bir yelek ve kısa bir süre için şapkadır.

Ebeveynler banyo yaptırırken bebeğin kulağına su kaçırmaktan korkarlar. Bebek zaten su içinde geliştiği için kulaklarına su kaçmaz. Öğretilmiş doğru pozisyonla korkuları geçer. Bebeği banyo yaptırırken bebekler için hazırlanmış özel şampuanlar tercih edilmelidir. Göz yakan sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Termostatik bataryaların özellikle çocuklu aileler için uzun vadedeki bir diğer avantajı ise, çocuğunuz büyüyüp kendi başına banyoda kalabilmeye başladıkça, çocuğunuzu su sıcaklığı konusundaki tehlikelerden korumasıdır. Çünkü çocuk banyoda tek başına yıkanabilecek yaşa geldiğinde akan suyun sabit sıcaklıkta kalması önemlidir. Çocuğun yanlışlıkla suyu çok sıcağa ayarlaması gibi durumlara karşı Artema AquaHeat termostatik batarya, su sıcaklığını sabit tutar. Bu da aileler için güven ve kolaylık sağlar.

Bebek bakımında ise, bebeğin banyosu ile ilgili bir diğer seçenek ise banyodan kova ile sıcak su alınarak küvete doldurulmasıdır. Kova ile soğuk su taşınır ve küvete ısısı kontrol edilerek karıştırılır.  Küvete su derecesi konularak sıcaklığı ölçülür. Kimi zaman derece bozuk olabilir ya da yanlış gösterebilir. Bu nedenle annenin suyu yine de dirseğiyle kontrol etmesi güvenli sıcaklık için önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat