Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kakası hangi renkse sorun var demektir?

23,397
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kakası hangi renkse sorun var demektir?

Anne sütü alan bebeğin kakası altın sarısı renginde ve sulu çamur kıvamındadır ancak bebek kakasının rengi zaman zaman değişiklikler gösterebilir. Anne sütü almayan, mama ile beslenene veya anne sütü alan ve mama alan bebeklerin değişik renklerde kakaları olabilir. Kahverengi, sarı, yeşil renkte kaka yapabilirler; kaka rengi alacalı bulacalı olabilir. Özellikle mamanın demir içeriği arttıkça, kaka renginde değişiklik olabilir. Ayrıca bebeklerin 4. ay sonunda aldıkları demir damlaları sonucunda kaka renginde değişiklikler olur. Altın renginde kaka yapan bir bebek yeşil, hatta bazen siyaha yakın kakalar yapmaya başlayabilir.

Bebeklerde kaka rengi bir sorun işareti değildir. Çeşitli etkenlerle kaka rengi değişebilir. 

Bebeklerde kaka rengi emziren annenin beslenmesi, bebeğin anne sütü dışında aldığı besinlerin türü veya kakanın bağırsakta kalış süresinin uzaması sonucu değişiklikler gösterebilir. 

Bebeğin bağırsağında kakanın kalış süresi uzayınca, kakanın rengi sarıdan yeşile dönebilir ve bunların hepsi normaldir. Dolayısıyla aileler, bebekte kaka renginin değişmesini bir sorun olarak görmemelidir. Ancak kanlı, balgamlı kakalar, kaka renginin gerçekten önemli olduğu durumlardır. Eğer bebekte kanlı balgamlı kaka görülüyorsa veya demir takviyesi almayan bebekten gerçekten siyaha yakın, kahve telvesi renginde bir kaka geliyorsa, bu bir sorun işareti alabilir ve bu noktada ailelerin çocuk doktoruna başvurması uygun olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat