Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek burun tıkanıklığı nedeniyle uyuyamıyorsa ne yapmalıyız?

126,127
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek burun tıkanıklığı nedeniyle uyuyamıyorsa ne yapmalıyız?

Bebekler için burun çok önemlidir. Çünkü ilk 6 ay içinde ağızdan nefes almayı pek beceremezler. Nefes alabilecekleri tek yer burundur. Burunları tıkalı olduğu zaman da bu hem nefes almalarını engeller, uykularını kaçırır hem de beslenmelerini engeller. 

Eğer bebeğiniz tıkanıklığından dolayı uyuyamıyorsa burnunu açmak çok önemlidir. Bu konuda hem çok etkin hem de çok zararsız bir ilaç vardır, o da serum fizyolojiktir. Bebekler için küçük ampuller halinde serum fizyolojikler piyasada mevcuttur. Bunlarla bebeğin burnunu oldukça güzel bir şekilde yıkamak gerekir. 1-2 damla genellikle yetmez. Serum fizyolojik ampulün hemen hemen tümünü bitirmek gerekir. Burundan suyun akması gerekir ki burun iyice açılsın.

Sonrasında bebeğin burnundaki sümüğü aspire etmek, yani çıkarmak gerekebilir. Bunun için de basit kullanımlı aspiratörler vardır. İleri dönemde bebek kendi hapşırarak, öksürerek bunu atacaktır. 

Bebeğin burnunu serum fizyolojikle iyi bir şekilde yıkadıktan sonra, aynı zamanda bebeğin yattığı ortamın havalanmış olmasına, ortamdaki neme dikkat etmek gerekir. Yine bebeğin yatış pozisyonu özellikle burnu tıkalı olduğu zaman önemlidir. Bebeğin sırtının dik olması gerekir. İlk 2 yıl içinde sırtına yastık kullanılmaz ancak bebeğin yatağının altına bir yastık kullanmak suretiyle yatağının yükseltilmesi burnu tıkalı bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat