Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek banyosu nasıl hazırlanır?

61,680
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek banyosu nasıl hazırlanır?

Bebeklerde banyo hem temizlik hem rahatlama hem de rutin oluşturma amacı taşır. Bebekler ve çocuklarda banyo zamanının genellikle aynı saatlerde olması tercih edilir. Bazen rutin banyo zamanının dışında tedavi amaçlı banyo yaptırmak da gerekebilir. Örneğin gaz sancılarında, uyku ve kabızlık sorunlarında sıcak banyolar çözüm önerileri arasındadır.

Banyo zamanından önce bebeğin çok tok ve çok aç olmamasına dikkat edilmelidir. Karnı çok toksa banyo kusma riskini arttırabilir. Karnı açsa banyoda ağlayarak tepki gösterebilir.

Bebek için banyo yaptırılacak yerin önceden hazırlanması gerekir. Unutulan bir malzeme varsa, banyoya ara verilerek gidip alınmamalıdır. Banyo yeri çocuğun odası, evin banyosu olabilir. Bu nedenle malzemelerin rahatça kullanılabileceği genişlikte olmalıdır.

Mekanın ısısı önemlidir. Ortam ısısı 24-28 derece arası uygundur. Sıcak veya soğuk çalışan klimanın altı olmamalı, ısıtıcı bebeğe direkt yönelik olmamalı, açık kapı ve pencere gibi cereyan yapabilecek durumlara dikkat edilmelidir.

Isı farkı olmasın diye banyo sonrası masaj da aynı mekanda yapılmalıdır. Bu nedenle banyo süresi masajla birlikte hesaplanmalıdır. Bu da ortalama 20 dakikadır. Yeni doğan için en fazla 7-10 dakika banyo, 10 dakika masaj ve giydirme gibi düşünülür.

Banyo suyu ve diğer tüm ihtiyaçları önceden hazırlanmalıdır. Bebeğin saçlarında konak varsa ortalama 30 dakika önceden konağın üstüne gevşemesi için yağ sürülmelidir. Banyodan sonra fırçalanarak geçmesi sağlanır.

Bebeğin banyo suyu ısısı 37 derecede yani vücut sıcaklığında ayarlanabilir ve kovaya doldurarak direkt küvete taşınabilir. Bu sıcaklığı dirseğinizle ölçerek anlayabilirsiniz. Su derecesini ayarlamak için bir diğer alternatif ise Artema AquaHeat Termostatik bataryalardır. Termostatik bataryalar su basıncındaki ani değişikliklere hızlı tepki verir. Böylece arzu edilen su sıcaklığına hemen ulaşılabilir ve su sıcaklığı duş boyunca aynı şekilde muhafaza edilir. Bu sayede bebeğinizin banyo suyunu hazırlamak için harcadığınız zaman size kalır. Ayrıca istenen su ısısına kısa sürede ulaşarak fazla miktarda su kullanımının önüne geçen AquaHeat termostatik bataryalar, su ve enerji tasarrufu sağlayarak aile bütçenize katkıda bulunur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat