Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin cinsiyeti isteğe göre belirlenebilir mi?

17,943
kez izlendi
Puan: 4.05 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin cinsiyeti isteğe göre belirlenebilir mi?

Bebeğin cinsiyeti, isteğe göre belirlenebilmekle beraber, bu uygulama ülkemizde yasal değildir. Tabii ki burada cinsiyetin %100 olarak belirlenebilmesinden söz etmekteyiz. 

Bebeğin cinsiyeti, tüp bebek yöntemiyle önceden belirlenebilir. İstenilen cinsiyete göre seçilmiş embriyoların ana rahmine yerleştirilmesi sonucu, bu işlem gerçekleşebilmektedir.

Eğer ailede cinsiyet kromozomları ile taşınan bir hastalık varsa ve bunun için preimplantasyon genetik tanı yapılıyorsa o zaman cinsiyet seçilerek o embriyo yerleştirilebilir. 

Örneğin, Türkiye'de oldukça sık rastlanan ve 8. faktörün eksikliği olan hemofili hastalığı anneden oğula geçmektedir. Taşıyıcı bir anne bebeğine X kromozomunu verdiğinde, babadan başka X kromozomu gelmediği ve hastalık kromozomla taşındığı için erkek bebekte hemofili hastalığının ortaya çıktığını gözlemlemekteyiz.

Ancak preimplantasyon genetik tanı ile belirlediğimiz 10 embriyodan en az 5 adet dişi embriyo elde ettiysek, en iyi ihtimalle onların sadece taşıyıcı olacaklarını da  biliyoruz. Böyle durumlarda kız olan embriyoyu ana rahmine yerleştirerek, ailenin sağlıklı bir bebeğe sahip olmanızı sağlayabiliyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat