Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bal arısı sokmalarında nasıl müdahale etmek gerekir?

11,472
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bal arısı sokmalarında nasıl müdahale etmek gerekir?

Ülkemizde iki tip arı bulunmaktadır. Bal arısı ve eşek arısı. Eşek arısı birçok insanı peş peşe sokabilme özelliğine sahiptir. Bal arısı ise soktuğu zaman iğnesini ve bal kesesini dokuda bırakır ve kişinin dokusuna ciddi miktarda toksik enjekte edebilir. Bu nedenle bal arıları eşek arılarına göre daha tehlikelidir. 

Bal arısının toksik maddeleri bıraktığı noktanın dışında şişme ve kızarıklık varsa bu alerjik reaksiyonun göstergesi olabilir. Alerjisi olan insanlarda ciddi sıkıntılar yaratabilir, solunum sıkıntısı, midede yanma vücudun bütün bölgelerinde şişme gibi durumlar hayati tehlike oluşturur. 

Arı sokması durumunda alerjik reaksiyon görülürse 112 acil aranarak hastanın hızlı bir şekilde hastaneye nakledilmesi çok önemlidir. Böyle durumlarda ilk yardım uygulaması yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle bal arısının soktuğu yerdeki iğnenin dikkatli bir şekilde bir cımbız yardımıyla ya da bıçağın kenarıyla çıkarılması gerekir. Sonrasında arının soktuğu bölge kalp seviyesinin aşağısında tutularak buz uygulaması yapılmalıdır ve ambulans gelene kadar o bölge korunmalıdır. 

Arı sokmasıyla ilgili yanlış uygulamalar da mevcuttur. Sirke, amonyak sürmek sıklıkla kullanılan yanlış uygulamalardır. Arı sokması durumunda İlk yardımda bulunacak kişiler bu tip yanlış uygulamalardan kaçınmalıdırlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat