Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bağımlı kişilik daha çok hangi çocuklarda görülür?

1,167
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bağımlı kişilik daha çok hangi çocuklarda görülür?

Bağımlı kişiliğin görüldüğü çocuklardan ziyade, bağımlı kişiliğin gelişmesine neden olan ailelere bakmak gerekir. 


Bağımlı kişilik geliştiren çocuğun ailesi, çocuğu çok koruyan, kollayan, çocuğun her hamlesine sözlü veya davranış olarak müdahale eden, çocuğun her konuşmasını, davranışını düzenleyen veya bunu uzun uzun konuşan, çocuğun kararlarına, orijinal fikirlerine sürekli müdahale eden, sürekli sorgulayan, her konuşması ve her hareketi üzerine uzun uzun konuşma ihtiyacı duyan, üstelik bu görüşlerini çocuğun yanında çevredekilere de lanse eden, "ben çocuğumu korumak, kollamak adına sürekli yanındayım, benim çocuğuma hiçbir şey olmaz, dizinde hiç yara bere yoktur, çok sık hastalanmaz, kilo kaybı olmaz, beslenmesi çok düzgündür, onu çok dışarı çıkarmam çünkü soğuk alır, mikrop kapar" şeklindeki ebeveyn profili, yani iyi ebeveyn, doğru ebeveyn olunduğunu bu şekilde zanneden ebeveyn figürü çocuğu bağımlı kişilik yapar. 

Bir ebeveynde çocuk sürekli hayatta merkez ise ve çocuğun ihtiyaçları her an, her şekilde ve her yaş diliminde gözetliyorsa, çocuğun kendi başına birçok şeyi yapabileceği yaş diliminde bile çocuğun tüm ihtiyaçları yetişkin tarafından karşılanıyorsa çocuğun bağımlı kişilik geliştirmesi için her türlü zemin hazır demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat