Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Attila Han nasıl bir hükümdardı?

884
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Attila Han nasıl bir hükümdardı?

Attila Türk tarihinin en seçkin hükümdarlarından biridir. Büyük bir imparatorluk kurmuş, Avrupa'nın neredeyse her yerinde Türkiye'nin kurumsal bir şekilde yaşamasını sağlamış, Avrupa tarihinde derin izler bırakmış bir hükümdardır. Attilla'yı Kuzey Avrupa'nın yerli halkları, örneğin Germenler ve diğer Avrupa halklarının ataları; sevecen, adil, babacan, korumacı bir kişilik olarak tarif eder. 

Güney Avrupa'da ise, Roma dünyasında ise Attila büyük bir düşman, etrafına zarar veren bir kişi olarak tanımlanmıştır ama Türkler açısından çok önemli bir hükümdardır, büyük bir kahramandır. 

Attila zamanında, Avrasya bozkırlarında yaşayan bütün Türklerin bir arada buluşarak bir devlet haline geldiklerini söylemek de mümkündür. Bu bize tarihte Türklerin, tüm Türk kökenli halkların birleştiği bir dönemi göstermektedir ki bu açıdan son derece seçkin bir yere sahiptir diyebiliriz.

Attila'nın devlet idaresinde geliştirdiği stratejiler, Avrupa tarihinde örnek olmuş; her zaman fikirlerine ya da Attila'nın tarihine veya hayatına, biyografisine bakılarak stratejik yorumlar yapılmıştır. 

2. Dünya Savaşı'na kadar Avrupa'da Attila hakkında onu küçük düşürücü, kötü gösteren sanat eserleri yaratılmış, operalar bestelenmiş ve sahnelenmiştir ya da ressamların tablolarına konu olmuştur.

Bütün bu anlattıklarımız Attila'nın dünya tarihinde yapmış olduğu derin izleri bize göstermektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat