Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atom bombası nasıl geliştirildi?

1,735
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atom bombası nasıl geliştirildi?

Atom bombası atomun parçalanması (fizyon) ya da birleştirilmesi (füzyon) sonucu ortaya çıkan enerjiyi kullanarak yıkıma neden olan silahlara verilen genel isimdir. 


Atom bombalarının çekirdeklerinde elektron sayısı yükseltilmiş yani zenginleştirilmiş plutonyum ya da uranyum gibi radyoaktif maddeler yer alır. Fizyon temelli atom bombalarında bu radyoaktif atomlar bir elektron tetiği ile ateşlenir ve kontrolsüz zincirleme bir reaksiyon başlar. Reaksiyon sırasında radyoaktif atomlar parçalanır ve çevresine elektron yayar. Saniyeden çok daha kısada gerçekleşen zincirleme parçalanma sırasında ortaya çok büyük bir şok dalgası, ısı ve ışık çıkar. Ayrıca radyoaktif materyal çevreye yayılır. 

Füzyon temelli atom bombaları ise benzer bir prensiple çalışır ancak füzyon tepkimesinde atomlar parçalanmaz, kontrolsüz bir şekilde birleşerek farklı bir atoma dönüşür.  Bu dönüşüm sırasında çok büyük bir enerji açığa çıkar. Bu tür bombalar, füzyon için hidrojen kullanıldığı için genellikle hidrojen bombası olarak da bilinir.

Atomun gücünden yararlanma fikirleri 20. Yüzyıl'ın başlarında ortaya çıktı. O dönem yaşayan gelmiş geçmiş en iyi fizikçiler ABD'nin bombanın geliştirilmesi için başlattığı Manhattan Programı kapsamında nükleer enerji ve nükleer bombaların geliştirilmesi için çalıştı. Bombanın Almanya'ya karşı kullanılması planlanıyordu ancak Almanya teslim olunca buna gerek kalmadı. Bunun üzerine ABD hala savaş halinde olduğu Japonya'ya karşı bu bombayı kullandı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat