Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arpacık nasıl geçirilir?

59,886
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama

Arpacık nasıl geçirilir?

Arpacık göz kapaklarında, kirpik diplerinde çıkan bir çeşit çıban çeşididir. Kirpik dibinde aynı bakterinin neden olduğu şişlik ve iltihaptır. Arpacık tedavisi için doktora gitmeden önce ıslak ve sıcak pansuman uygulanmalıdır. Bu iltihabın dışarı çıkmasını kolaylaştırır. 


Sıcak ve ıslak pansumanların günde 3-4 defa ağrılı göz kapağına uygulanması ve 15 dakika bekletilmesi buradaki iltihabın dışarı boşalmasını sağlar. Kişi bu aşamada hızlıca rahatlar. Bu olmadığından doktora başvurmak gerekir. 

Sık tekrarlayan arpacık durumunda kirpik diplerinde kistleşme olacağından bunların cerrahi olarak temizlenmesi gerekir. Bazı durumlarda da burun deliklerinde, kulak arkasında yerleşmiş mikropların el aracılığıyla hassas bölgelere bulaşması söz konusudur. Bu durumda mikrop yuvası olan bölgelerin mikroptan arındırılması arpacığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat