Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Annelik hüznünden kurtulmak için kişi kendisi neler yapabilir?

359
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Annelik hüznünden kurtulmak için kişi kendisi neler yapabilir?

Annelik hüznü ya da lohusalık sendromu olarak bilinen durumun tedavisi gerekmez. Bir hekim eşliğinde ilaç tedavisine gerek yoktur. Annelik hüznünün aşılmasında sosyal destek çok önemlidir. Annenin yakınlarının ve ailesinin ona her an moral vermesi ve duygusal anlamda destek olması gerekir. Bu yüzden öncesinde aile bireylerinin annelik hüznüne dair bilinçlendirilmesi ve psikiyatr tarafından destek alması mühimdir.

Yeni anne olan kadınların yarısında görülebilen annelik hüznü süresince babanın nasıl sorumlulukları olduğu ve iki hafta boyunca nasıl hareket etmesi gerektiği babalara anlatılmalıdır. 

Doğum sonrası depresyonu annelik hüznü ile oldukça benzemektedir. Annelik hüznünün sadece iki hafta sürdüğü ve etkilerinin daha hafif olduğu düşünülürse, doğum sonrası depresyonunun daha kolay tespit edilmesi gerekir. 

Doğum sonrası depresyonu daha ağır etkiler göstererek, daha uzun süre devam eder. Üstelik annenin depresyon sırasında verdiği tekiler daha serttir. Doğum sonrası depresyonda anne ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Bu durumda mutlaka profesyonel destek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat