Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayları hamilelik boyunca kaç kez ultrason yaptırmalı?

336,199
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayları hamilelik boyunca kaç kez ultrason yaptırmalı?

Hamile bir kadının tüm hamileliği boyunca kaç kere ultrasonografi incelemesine girmesi gerektiği konusunda katı kurallar yoktur. Herhangi bir anormallik saptandığında ya da normal olmayan bir durumdan şüphelenildiğinde ultrason incelemesi yapılabilir.

Hamilelik döneminde anne adayları en az 4 sefer ultrason yaptırmalıdır. İlk olarak gebeliğin 6. haftasında bebeğin rahmin içerisinde ve kalp atışlarının olduğunu gösteren ultrason yapılır. 

12 - 14. haftalar arasında bebeğin oluşumunu tamamlamış, büyümeye başladığı dönemlerde kromozom anomalilerinden mongolizm için ense kalınlığını ölçme aşısından yapılan bir ultrason bulunur. Bu, ikili test (11 - 14 testi) olarak da bilinir.

Bu dönemde yapılan ultrasonlarda birçok hastalığın kontrol edilme ihtimali vardır. 

Bir diğer ultrason ise 22 - 23. haftalar arasında yapılan detaylı ultrason. Bu ultrason sırasında bebeğin tüm organları incelenir. 4. olarak yapılan ultrasonda ise 8. ayın sonunda yapılır ve bebeğin büyümesinin nasıl olduğuna bakılır. 

Hamilelikte bebeğin sağlığı için yapılan testler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videomuzu izleyebilirsiniz: Hamilelikte yapılması gereken testler nelerdir?

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat