Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayı ile doktoru doğumu nasıl planlamalı?

3,622
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayı ile doktoru doğumu nasıl planlamalı?

Doktorunuzla gebeliğinizin sürecinde zaman zaman doğumunuz hakkında konuşmanız doğaldır. Bunu özellikle artık 24. haftaya geldiğinizde yapmaya ve karşılıklı fikirlerini sormaya, kendi tercihlerinizi belirtmeye başlamanızda fayda vardır. Zaten siz de eğer normal doğum istiyorsanız gebelik sürecinde bunun için bazı hazırlıklarda bulunmalısınız. Sadece istemek yeterli olmuyor. Bunu desteklemek için başka girişimlerde yapmanız, spor ya da egzersiz gibi aktivitelerde bulunmanız gerekecektir. 

Öncelikle şunu hiç unutmayın; doktorunuz sizin düşmanınız değildir ya da karşıt grupta olan birisi değildir. Hekiminiz de, siz de aynı isteği paylaşıyorsunuz. Hem siz, hem de doktorunuz sizi ve bebeğinizi en sağlıklı şekilde bu sürecin sonuna kadar taşımak, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğmasını istiyorsunuz. Doktorunuzun da sizin de orta amacınız bu. Bu nedenle kendi tercihlerinizi, korkularınızı, çekincelerinizi mutlaka hekiminizle paylaşın. 

Hamilelik sürecinde her anne adayının, her gebenin bazı endişeleri olabilir, bu gayet doğaldır. Özellikle ilk doğumunuzu gerçekleştiriyorsanız bu endişelerinizi daha da yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Çevrenizden gelen düşünceler, yorumlar, baskılar da sizi bu konuda endişelendirebilir. Bunları doktorunuzla paylaşın. Kendi rutin uygulamalarını sorun, tercihlerini öğrenin. Sizin neyi isteyip neyi istemediğinizi mutlaka belirtin. 

Doğal doğum tercihiniz varsa ya da epidural kullanılmasını istiyorsanız ya da istemiyorsanız, yanınızda getirmeyi istediğiniz dula veya başka yardımcı, destekleyici bir personel varsa bunu önceden hekiminizle mutlaka paylaşın, görüşünü alın, tercihlerini belirleyin. Sonuçta hekiminiz bazı müdahalelerde bulunmak zorunda kalabilir. Sizin ve bebeğinizin sorumluluğu tıbbi olarak ona aittir. Bu durumda bazen sizin tercihlerinizin önüne tıbbi zorunluluklarda geçebilir. Bu durumda doktorunuzu anlayışla karşılamalı, sizin isteklerinizi anladığını bilmeli ve ona bu konuda destek vermelisiniz. 

Her kadın, her gebe, her anne adayı hayalindeki doğumu gerçekleştirme hakkına sahiptir. Ama burada karşılıklı güven söz konusu olmalıdır. Hamilelik süreci boyunca mutlaka doktorunuza güvenin, o güveni bu 9 aylık süreç içerisinde sağlayın ve ona göre de kendi istediğiniz doğumu ondan bekleyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat