Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ailenin 2 yaşındaki çocuğuyla iletişimi nasıl olmalı?

76,463
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Ailenin 2 yaşındaki çocuğuyla iletişimi nasıl olmalı?

2 yaş gelişim sürecinde çocuğun kendini ifade etmeye başladığı, sosyal gelişiminin hız kazandığı bir süreçtir. Fakat baktığımızda 2 yaş çocuğu her şeyi anlayan algılayan bir çocuk olmasına rağmen muhakeme bu yaşta gelişmediği için çocuğun söylenen her şeyi anlamasına pek imkan yoktur. 

2 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocukla iletişiminde direkt ve en somut haliyle vermesi gerekir. Örneğin çocuk yemeğini yemediğinde "peki yeme, yaramazlık yap" tarzındaki konuşmalar ve iletişimler çocuğun gerçekten sözleri böyle algılamasına ve buna uygun tepkiler vermesine neden olur. O yüzden direkt iletişim kurmak gerekir. Direkt iletişimde olumsuz sıfatlara yer vermeden, çocuğun 2 yaş dönemindeki davranışlarını sözel olarak tanımlamadan, olumlu davranış ve sözlerini ön plana çıkararak yaptığı her olumlu davranışın arkasından olumlu bir söz kullanarak, ama olumsuz davranışın arkasından nötr kalarak iletişime geçmek en doğrusudur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat