Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS tedavisindeki son gelişmeler nelerdir?

3,918
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

AIDS tedavisindeki son gelişmeler nelerdir?

Son dönemlerde HIV virüsü ile ilgili birçok olumlu gelişme vardır. Eskiden hastalar tedavi için avuçlarca ilaç içerken şu anda 1-2 hap kullanmak yetmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü, HIV/AIDS'i öldürücü hastalıklar listesinden kaldırıp, kronik hastalıklar listesine koymuştur. Yani aynı diyabet (şeker) hastalığı, hipertansiyon gibi.

Dünyada her sene HIV virüsü bulaşan insan sayısı artık sabit kalmaktadır. Yani artış yoktur. Fakat Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde çok ciddi bir artış vardır. Tabii bunun altında yatan bir sürü sosyolojik sebep vardır. 

Resmi rakamlar, 2015 yılı sonunda Türkiye'de yaklaşık 10.000 civarında HIV (+) kişi olduğunu söylemektedir. Fakat bu sayının en az 3-4 katı kadar virüsle yaşayan fakat yaşadığını bilmeyen kişi olduğu tahmin edilmektedir. 

AIDS virüsü taşıyanlar veya hastaları ne yazık ki genelde HIV virüsünü taşıdıklarını bilmemektedirler. Çünkü, bir kişi HIV virüsünü kaptıktan sonra her zaman belirti verecek diye bir şey yoktur. Çoğu zaman hasta test yaptırmadan HIV virüsünü taşıdığını öğrenemez. 

HIV (+) tanısı koymada birden çok test vardır. Bunlardan bazıları, Combo test denilen antijen + antikora beraber bakan testlerdir. Bunlar laboratuvarlarda birçok farklı isimle bulunabilir. 

Diğeri, HIV virüsüne karşı salgılanan antikora bakan anti-HIV testidir. Bir diğeri ise vücuttaki HIV virüs sayısını ölçen HIV RNA PCR testidir. 

Bu testler arasında en erken sonuç veren ve duyarlılığı en yüksek olan test HIV RNA PCR'dır. HIV virüsünün erken aşamada taranması ve saptanması AIDS'te erken tanı ve tedavi açısından hayat kurtarıcıdır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat