Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 yaşındaki çocuğum sözümü dinlemiyor, ne yapmalıyım?

69,252
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama

2 yaşındaki çocuğum sözümü dinlemiyor, ne yapmalıyım?

Bu dönemde yaptırmak istediğiniz şeyi çocuğa direkt empoze ederek yaptırmaya çalışmak ya da yaptırmak istemediğinizi yasaklamak; "bunu yapmanı istemiyorum, bir daha asla görmek istemiyorum, yasak, babana söylerim" gibi tehditler bu yaş çocuklarında etkili olmamaktadır. 

2 yaş sendromu yaşayan çocuğa karşı bizim yapmamız gereken çocuk olumlu bir davranış yaptığında bunu hemen görüp, ödüllendirici bir ifadeyle bunu çocuğa yansıtmak; olumsuz bir davranış gördüğümüzde çocukla olan ilgimizi kesmektir. 

Bu dönemde hayır kelimesini çok ekonomik tüketmek gerekir. 

Çocuk özellikle yeni veya başkalarının bulunduğu bir ortama giriyorsa, sürekli olarak "onu elleme, bunu karıştırma" gibi tutumlarla karşılaşıyorsa çocuk bu davranışları yapmayı arttıracak ve gerçekten hayır denmesi gereken durumlara duyarsızlaşmaya başlayacaktır. 

Aile içinde bu konuyla ilgili dil birliği içinde olmak, annenin "hayır" dediği şeye babanın, babanın "hayır" dediğine annenin katılması gerekir.  

Bununla birlikte özellikle bu dönemde "hayır" kelimesinin gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılması çok önemlidir. Hayır her koşulda herkes için hayır denilecek bir şeydir. Bu durumların tespit edilmesi çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat