Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 yaşındaki çocuğa ne tür cezalar vermek doğru olmaz?

54,547
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

2 yaşındaki çocuğa ne tür cezalar vermek doğru olmaz?

2 yaşındaki bir çocuğa ceza vermek doğru olmaz. Çocuğa kısıtlama yapıyorsak, davranışından rahatsızsak, "sana ceza vereceğim" benzeri cümleler kullanırsak, ceza kelimesini kullanmak bile etkili olmayacaktır. 

Bu tür ceza tehditleri tam tersi etkiler gösterir, çocuğu daha fazla hiddetlendirmeye, size karşı olumsuz davranmaya sürükler.

Kaynaklarda bazı kişilerde uygulanan, çocuğu belli bir süre uzaklaştırıp odasında bekletme, "git biraz orada düşün, bakalım ne yanlış yaptın?" gibi tutumlar bu yaştaki çocuklarda etkili olmaz. 

Bu dönemde yapılacak en önemli şey ceza vermeye gerek olacak, yani çocukta kısıtlama oluşturacak durumların oluşma ortamına engel olmaktır. 

Çocuk belli bir olayın, belli bir davranışın sonucunda olumsuz bir duruma, davranışa doğru yönleniyorsa, bunu ebeveynlik sağ duyusuyla anlayıp o durumu oluşmadan çözmek gerekir. 

Çocuğun herhangi bir konuda tutturma ihtimali olduğunda dikkatini dağıtmak, abur cubur yemek istediğinde başka bir sevdiği ama sağlıklı olan bir şeyi "bu kalmış, bu olur mu" diyerek vermek bunlardan en basit olanlarıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat