Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

0 - 11 yaş çocuklara özel diş fırçası ve diş macunu seçimi nasıl olmalıdır?

9,236
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

0 - 11 yaş çocuklara özel diş fırçası ve diş macunu seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklar için diş bakımı süt dişleri çıktıktan sonra hemen başlaması gereken bir süreçtir. Yerini kalıcı dişlere bırakacak olan süt dişlerine iyi bakmak, uygun diş fırçası ve macun kullanmak çok önemlidir. 

0 - 6 yaşta diş bakımı

İlk kalıcı dişin 6 yaş civarında çıktığını düşünürsek, 0 - 6 yaş arasında hassas olan süt dişlerinin bakımı ön plana çıkacaktır. Çocuk 3 yaşına geldiğinde genelde süt dişlerinin büyük bir kısmı çıkmış olur. Çocuk ilk dişlerini çıkarmaya başladığında genelde huzursuz olur. Bu huzursuzluğu gidermek için hijyenik çiğneme halkası veya dişe masaj yolları tercih edilebilir.

İlk dişi çıkmadan önce bile çocuğunuzun diş etlerini her beslemeden sonra yumuşak bir bezle temizlemek iyi bir ?kirdir. Süt dişleri 3 - 12 ay arasında görünmeye başlar ve 3 yaşına gelindiğinde genelde yerlerini tamamen almış olurlar. Süt dişleri çıkmaya başladıklarında çocuğunuzun huzursuzlanabileceğini ve bir şeyler çiğnemek isteyeceğini biliyoruz. Çocuğunuza diş çiğneme halkası gibi çiğneyebileceği bir şey vermeyi ya da diş etlerine temiz bir parmakla masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Kalıcı dişlerin sağlıklı ve güçlü çıkmalarına yardımcı olduklarından süt dişlerin bakımını yapmak gerçekten önemlidir. İlk dişin çıkmasından hemen sonra sabahları ve yatmadan önce nazik ve dairesel bir haraketle fırçalamaya başlamalısınız. Dişin içini, dışını ve diş etine kadar her yüzeyini, ayrı ayrı her dişe zaman ayırarak fırçaladığınızdan emin olun.

3 - 5 yaş arasında diş bakımı

3 - 5 yaş arasında ise biraz daha bilinçlenen çocuk için yaşına uygun tadı güzel ve florürlü diş macunları tercih etmek önemlidir. Diş fırçasının kılları yumuşak olmalı, çocuğun ağız yapısına uygun bir büyüklükte seçilmelidir. Sabah - akşam bezelye tanesi kadar diş macunuyla dişini fırçalamayı öğrenmeye başlayan çocuk bu alışkanlığı kazandıkça ilerde ağızla ilgili sorunlar da yaşamayacaktır.

6 yaş sonrası diş bakımı

6 yaş sonrası ise çıkan kalıcı dişler nedeniyle diş bakımı daha da fazla önem kazanacaktır. Kalıcı dişlerin sağlıklı olması için süt dişlerinin bakımına önem gösterilmelidir. Süt dişlerinin sağlıklı olması için de dişler çıkmaya başladıktan hemen sonra sabah ve akşam yumuşak hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat